Życie niezapisana karta!!!

Zapracowani rodzice

Pani Ewo, mężczyźni – mężowie i ojcowie, którzy pracują całymi dniami są w stanie zapewnić swojej rodzinie chyba wszystko o czym marzą. Jakie zadanie stoi dziś przed mężczyznami?

Rzeczywiście są mężowie i ojcowie, którzy pracują bardzo wiele godzin, zwykle po to, by dać poczucie bezpieczeństwa finansowego swojej rodzinie. To jest istotny cel, by zapewnić rodzinie najlepsze warunki, a swoim dzieciom najlepszą edukację. Istotnie edukacja cechuje się obecnie najwyższą stopą zwrotu i to bardzo cenne, by maksymalnie umożliwić ją dzieciom. Istotą jest również to, jakie relacje emocjonalne panują w domu. Na tym właśnie dziecko kształtuje swoje poczucie wartości, przynależności, a także istoty życia. Kiedy te relacje emocjonalne są zdrowe – jednostka wyrasta na silną, zdrową i wiedzącą czego chce od życia. W dzisiejszych czasach, jest to bardzo widoczne u młodych dorosłych, że mając wszystko nie wiedzą, czego chcą, co jest dla nich ważne, a także wykazują ogromne problemy w budowaniu bliskich relacji. Poniekąd jest to pokłosie lat 90-tych, kiedy w Polsce sytuacja gospodarcza znacznie się poprawiła, ale głównie kosztem nieobecności obojga rodziców.

Z drugiej strony przekaz reklam jest jasny: Możesz wszystko! Możesz to mieć!...

Media, bardzo lansują pewien styl życia, który oczywiście wiąże się z ogromnym nastawieniem na konsumpcjonizm. Przekaz jest prosty: możesz albo nawet musisz to mieć… Markowe ciuchy, markowy sprzęt itd. To nakręca sprzedaż. Można kupić wszystko, nawet to, czego w ogóle nie potrzebujemy, rynek kreuje w nas coraz to nowe potrzeby. Potrzeby te są często nie nasze, tylko narzucone przez media, rynek, rywalizację i porównania… Jest to oczywiście ze szkodą dla tych, których na to nie stać…, tylko czy rzeczywiście o to naprawdę chodzi, by mieć? Czy chodzi o to by być?

Obecność jest najważniejsza, ale jak być w pełni kiedy mężczyzna pracuje właśnie dla rodziny, ale też - kosztem rodziny poświęca się pracy. To początkowy etap kiedy rodzina staje się niepełna?

Zwykle tak jest, ojciec najczęściej jest obecny w weekend, ale też nie zawsze obecny w pełni. Często jest zmęczony bezustanną pracą, a spędzenie czasu z rodziną nie jest w stanie spowodować regeneracji sił na nadchodzący tydzień. Dzieci potrzebują kontaktu, obecności, relacji to jest kluczowe dla ich zdrowego rozwoju i stanowi pewien wzór, który z pewnością, będą powielać we własnym dorosłym życiu. Jeśli ojciec czy matka nie będą poświęcać im czasu, one w dorosłym życiu też nie będą tego potrafiły. Uczymy się na wzorcach i później stajemy się odbiciem tego co widzimy i doświadczamy.

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.magazynfamilia.pl

Newsletter

Wyślij do nas wiadomość

Kontakt ze mną

Skontaktuj się ze mną:

tel. 600 790 885
ewa.guzowska@psychoterapia-coaching.pl
skype: ewa.guzowska777

Sesje on-line

Skype: ewa.guzowska777
psychoterapia/coaching/doradztwo zawodowe

Zalety: mobilność, wygoda, oszczędność czasu, związanego z dojazdem

MY MIND Ośrodek Psychoterapii & Coachingu | Copyright ©2013 - wszelkie prawa zastrzeżone