Hipnoza, twórczy stan świadomości
Hipnoterapia może być bardzo skuteczną metodą leczenia lub być wsparciem dla innej metody terapeutycznej, jeśli zarówno pacjent (klient), jak i terapeuta zgodzą się co do zasadności jej stosowania.
Osoba znajdująca się w stanie hipnozy jest otwarta na bodźce płynące z wewnątrz, ponieważ odcina się od tego, co na zewnątrz. W umyśle następuje ponowna synteza doświadczeń i wrażeń, dzięki czemu jest on w stanie wypracować nowe ścieżki dojścia do sedna nierozwiązanego problemu. Cały proces wiąże się z przeorganizowaniem pracy neuroprzekaźników i budową nowych połączeń nerwowych, dlatego metoda ta nazywana jest hipnozą neuronową.
W czasie hipnozy pacjent jest zrelaksowany i otwarty na doświadczenie swego potencjału, a zatem hipnoterapia może się okazać niezwykle skuteczna we wspieraniu procesu rozwoju osobistego, jak również w leczeniu poważnych schorzeń, takich jak: depresja, nerwice i lęki, zaburzenia snu, uzależnienia, choroby psychosomatyczne, zaburzenia seksualne i wiele innych.
Niekiedy hipnoza budzi kontrowersje. Obawy mogą być uzasadnione, jeśli tego typu terapię stosuje osoba do tego nieprzygotowana i niedoświadczona. Jeśli jednak podejmujemy hipnoterapię w towarzystwie doświadczonego terapeuty, wówczas może ona przynieść trwałą pozytywną zmianę w sposobie myślenia, co będzie pracować z pożytkiem dla całego naszego życia.