Życie niezapisana karta!!!

W sidłach toksycznego związku... czyli jak wyjść z tego, co staje się nie do zniesienia…

Jak rozpoznać, że tkwimy w toksycznej relacji partnerskiej? Czy istnieje szansa na jej uzdrowienie? Przedstawiamy opinie psychologa. Sprawdź!

Trwanie w niezdrowej relacji partnerskiej ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i kondycję psychiczną. Niestety wiele osób nie jest świadomych, że padło ofiarą toksycznego związku. O objawach niezdrowej relacji, metodach radzenia sobie z nią i sposobach na jej uzdrowienie opowiada psycholog i psychoterapeutka Ewa Guzowska.

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczny - jak sama nazwa wskazuje - zabarwiony toksyną, która powoduje „chorobę”, a także cierpienie, ból, rozpacz, bezsilność i niemoc. To przeciwieństwo zdrowego związku, w którym osoby wzrastają i rozwijają się, ponieważ poza związkiem każda z osób to indywidualność. Zdrowy związek powoduje, że czujemy się „wolni” i pozwala nam korzystać z życia w sposób, który jest dla nas pożądany w ramach ogólnie przyjętych wartości, tj. miłości, wierności, lojalności, uczciwości. Jeśli druga osoba ogranicza naszą swobodę myślenia, kontakty, izoluje nas od reszty świata, narzuca nam swój punkt widzenia, a poza tym jeszcze wpędza w poczucie winy – prędzej czy później poczujemy dyskomfort, zaczniemy gasnąć i stracimy radość życia. 

Po czym poznać, że jesteśmy częścią toksycznej relacji?

Zwykle na początku jest wielkie zauroczenie, fascynacja, zakochanie. Świat wydaje się wspaniały i wszystko zmienia się na piękniejsze, lepsze, niepowtarzalne… Mijają dni, zaczyna się rutyna dnia codziennego i zdejmujemy z oczu „różowe okulary”. Nagle słyszymy, że nie jesteśmy tacy, jak powinniśmy być, nie robimy tego czy tamtego, jak należy. Nasi przyjaciele nie są mile widziani w gościnie, nasza wolność krok po kroku zostaje ograniczana. Często na początku zwykle chcemy to zmienić – dopasować się do tego, czego partner/partnerka oczekuje, wymaga, narzuca. Ku naszemu zdziwieniu, nawet kiedy zmieniliśmy zachowanie, uwzględniliśmy tzw. potrzeby partnera, zaraz potem pojawiają się kolejne i kolejne oczekiwania… Często dialog i chęć porozmawiania o tym zostaje skwitowany jednym nic nie znaczącym frazesem np. "znowu zaczynasz", "mam tego dość", "czy ty nie możesz tego zostawić".

Dalsza część artykułu znajduje się na stronie www.polki.pl

 

Newsletter

Wyślij do nas wiadomość

Kontakt ze mną

Skontaktuj się ze mną:

tel. 600 790 885
ewa.guzowska@psychoterapia-coaching.pl
skype: ewa.guzowska777

Sesje on-line

Skype: ewa.guzowska777
psychoterapia/coaching/doradztwo zawodowe

Zalety: mobilność, wygoda, oszczędność czasu, związanego z dojazdem

MY MIND Ośrodek Psychoterapii & Coachingu | Copyright ©2013 - wszelkie prawa zastrzeżone